Zakres obowiązków agenta nieruchomości

Czym się zajmuje agent nieruchomości?

Czym się zajmuje agent nieruchomości?

 

Agent nieruchomości w pracy zajmuje się czynnościami zmierzającymi do skojarzenia strony popytowej oraz podażowej na rynku nieruchomości czego efektem jest transakcja. Najczęściej dotyczy to sprzedaży bądź wynajmów domów i mieszkań. Natomiast są pośrednicy nieruchomości specjalizujący się w obsłudze lokali użytkowych, gruntów czy nawet powierzchni logistycznych. Skojarzenie stron najczęściej polega na tym, że otrzymuje się zlecenie np. pośrednictwa w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości i na podstawie posiadanej w ofercie nieruchomości szuka się osoby zainteresowanej. I odwrotnie. Gdy zlecenie otrzyma się od poszukującego jakiejś nieruchomości to pośrednik nieruchomości koncentruje się na wyszukaniu jej zgodnie z wytycznymi. Co bardzo ważne z punktu widzenia współpracy między agentem nieruchomości a biurem to po stronie pośrednika jest otrzymanie tych zleceń. To tak bardzo ogólnie tytułem wstępu.

Jaki zakres obowiązków ma pośrednik nieruchomości?

 

O tym co robi agent nieruchomości w największym stopniu decydują zapisy w umowie pośrednictwa. A te umowy w każdej agencji są trochę inne. Swoboda zawierania umów daje możliwości stworzenia takiej umowy, która zawiera bardzo szeroki zakres usług, czynności, zobowiązań – ważne, aby były one zgodne z przepisami nadrzędnymi zawartymi w różnych ustawach oraz nie zawierały przepisów abuzywnych. W obecnych czasach w biurach pośrednictwa nieruchomości w ramach usług wykonuje się coraz więcej czynności np: home staging, sesje zdjęciowe, nagrania wideo, wirtualne wycieczki, konsultacje wnętrzarskie, wynajem mebli, negocjacje, promocja ofert na portalach branżowych, promocja w kanałach social media, kompletowanie dokumentów, ustalanie ceny rynkowej nieruchomości, uczestnictwo podczas aktu notarialnego. W zależności od agencji nieruchomości wybrane poszczególne bądź wszystkie usługi są oferowane klientom biura.

Co robi agent nieruchomości z tych powyższych czynności?

 

To też zależy od strategii biura nieruchomości. W niektórych przypadkach robi prawie wszystko w niektórych tylko wybrane czynności a pozostałe wykonują zawodowi podwykonawcy.

A co z prezentowaniem nieruchomości klientom?

Świadomie ten punkt pozostawiłem do tego momentu. Jest to najbardziej medialna część naszego zawodu i często osoby chcące zająć się pośrednictwem na pytanie czym się zajmuje agent nieruchomości właśnie odpowiadają prezentowaniem nieruchomości. Jest to prawda. Jest to czynność, którą prawie zawsze wykonuje agent nieruchomości – opiekun oferty. Jest to dość ekscytująca czynność, gdyż podczas prezentowania nieruchomości można otrzymać już ofertę. A na tym wszystkim pośrednikom najbardziej zależy. Czym lepsza agencja nieruchomości tym więcej jest prezentacji, czym bardziej zaangażowany i skuteczny jest agent tym mniej prezentacji potrzebuje, aby doszło do transakcji. Ale nie jest to jedyne zajęcie. Zanim dojdzie do prezentacji trzeba daną nieruchomość pozyskać a to zazwyczaj mniej przyjemna praca.

Czym się zajmuje agent nieruchomości

Co powinien wiedzieć agent nieruchomości?

 

Powinien znać stan prawny oferowanej nieruchomości. Nawet jeśli biegle jeszcze nie porusza się we wszystkich przepisach to o prezentowanej nieruchomości powinien wiedzieć przynajmniej podstawy. W zależności od rodzaju nieruchomości będą to odmienne wytyczne, ale stan własności, lokalizacja, powierzchnia i ewentualne zobowiązania są spójne dla wszystkich typów nieruchomości. Jest to trudne na początku, ale później włącza się łatwość i swoboda w poruszaniu się między dokumentami. Bardzo często pośrednik bierze udział w negocjacjach. Więc wiedząc czym się zajmuje agent nieruchomości na tym etapie – pomocna jest znajomość rynku pod względem atrakcyjności, mody czy cen transakcyjnych.

Problemy z tym mają często początkujący agenci, którzy niedawno zmienili swoje dotychczasowe miasto. Pośrednik nieruchomości powinien wiedzieć także jakie wytyczne oraz formalności prawne są związane z daną transakcją. Np czy dziadek może kupić w prezencie mieszkanie swojej niepełnoletniej wnuczce, czy można sprzedać 5hektarowe gospodarstwo rolne nie rolnikowi, czy notariusz może odczytać akt notarialny poza kancelarią, czy można sprzedać mieszkanie w cenie niższej od jego aktualnego zadłużenia wobec banku? Najlepiej skoncentrować na początku na wąskiej dziedzinie i w niej nabywać wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Agent nieruchomości powinien wykonywać swoje czynności zgodnie prawem. Kodeks Cywilny oraz Ustawa o gospodarce nieruchomościami to lektura na sam początek. W przypadku wystąpienia rażących błędów po stronie pośrednika, które spowodują straty u zleceniodawcy może on być zobligowany do naprawienia tych szkód. A czasami gra idzie o duże kwoty. Są także ustawy zewnętrzne takie jak AML czy RODO, które niewiele mają wspólnego z nieruchomościami, ale z ramienia urzędów przewidują także kary finansowe w przypadku zaniedbania podstawowych czynności wynikających z tych ustaw.

Co załatwia pośrednik nieruchomości

 

Tu też jest dość szeroka interpretacja i także mocno uzależniona od ustaleń na etapie podpisywania umowy pośrednictwo. W tych bardziej kompleksowych biurach nieruchomości pośrednik zajmuje się umawianiem i koordynowaniem pracy różnych podwykonawców: (Płaci za to agencja nieruchomości). Home stagera, fotografa, operatora kamery, doradcy kredytowego, notariusza. Często także agent nieruchomości zajmuje się pobieraniem dokumentacji transakcyjnej z różnych urzędów. Można także spotkać agentów nieruchomości, którzy np. pomagają przekształcić działkę z rolnej na budowlaną. Najczęściej zdecydowanie większe zaangażowanie występuje w przypadku, gdy pracujemy w modelu umów wyłącznych.  Tego załatwiania z każdym rokiem jest coraz więcej, ale to dzięki tej czynności otrzymuje się w przyszłości polecenia. A polecenia to bardzo silna waluta na tym rynku i warto się dla niej poświęcić. Załatwianie często kojarzy się z dokumentami. I warto się na nich znać. Bardzo duża grupa klientów decyduje się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości też dlatego, że ten załatwi za nich papierologię.

Czym się zajmuje pośrednik nieruchomości

 

Z każdym rokiem po stronie zajęć oraz obowiązków agenta i agencji jest coraz więcej czynności. Ale można zauważyć, że wraz ze wzrostem zaangażowania oraz podniesieniem kwalifikacji zawód ten jest coraz lepiej postrzegany i coraz bardziej doceniany. Konkurencja rynkowa powoduje, że coraz bardziej trzeba się zaangażować, aby przekonać do siebie nowych klientów. Dlatego tak jak jeszcze kilka lat temu agent nieruchomości zajmował się pozyskiwaniem i publikowaniem ofert nieruchomości na różnych portalach i ewentualnie gdy ktoś akurat do niego zadzwonił – prezentowaniem ich. Teraz tych czynności jest zdecydowanie więcej.

Coraz bardziej agencje kładą nacisk, aby działania, którymi zajmuje się agent nieruchomości dawały także korzyść ekonomiczną zleceniodawcy. Są agenci nieruchomości, którzy otrzymując zlecenie znalezienia jakiegoś domu potrafią wsiąść w samochód, pojechać w wybraną okolicę i pukać od drzwi do drzwi pytając czy ktoś nie planuje sprzedaży w przyszłości. Z tego powodu w pracy w zawodzie agenta nieruchomości najlepiej się odnajdują osoby, które przychodzą tutaj z pasji a może nawet misji. W takim podejściu nawet te cięższe i trudniejsze czynności szybko idą w zapomnienie na rzecz tych przyjemnych.

Chcesz zostać skutecznym agentem nieruchomości? Nasz kursy nieruchomości czekają na Ciebie!

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy