Praca w agencji nieruchomości dla agenta nieruchomosci

Czy warto teraz zostać agentem nieruchomości?

W opinii społecznej przepowiadane są trudne czasy dla rynku nieruchomości. Czy warto teraz zostać agentem nieruchomości?

Żyjemy aktualnie w czasach, gdy coraz głośniej pojawiają się tezy o niepewności o możliwych spadkach gospodarczych. Prawda jest taka, że zapowiedź nagłego krachu na rynku nieruchomości występuje już od 2016 roku. Od tego czasu niektóre nieruchomości wzrosły o ponad 100%. Straszenie i przepowiadanie negatywnych opinii jest klikalne i w dobie internetu będzie występowało ciągle. Dopiero pokonaliśmy społecznie coś bardziej groźnego – śmiertelnego wirusa, który wychodził nam z lodówki straszył w każdym możliwym miejscu włącznie z bezludną plażą czy lasem, które były chronione przed ludźmi bardziej niż np. zatruta Odra. Mam nadzieję, że oddaliło się na jakiś czas bezpośrednie niebezpieczeństwo militarne grożące Polsce. Te dwa czynniki niespotykane u nas od 100 lat spowodowały, że społeczeństwo jest mocniejsze i trochę bardziej odporne na komunikaty.

 

Czy będą spadki cen nieruchomości?

 

Oczywiście spadki cenowe w nieruchomościach najprawdopodobniej będą w niektórych przypadkach także bardzo dotkliwe, ale nie spowoduje to faktu, że Polacy nie będą chcieli mieszkać we własnych mieszkaniach – bo jest kryzys. Okazje cenowe były zawsze tak samo, jak i przepalone, nierealne ceny. Jeśli okaże się, że ceny w 2023r będą spadały to będzie oznaczało, że nieruchomości będą trochę tańsze. Być może zdecydowanie tańsze. Będzie to sygnał dla tych, których dziś nie stać na nieruchomości może być nagle stać, bądź zbliżą się one do realnych możliwości. Co będzie czynnikiem pobudzającym transakcje. Nie ma potrzeby bać się spadów cen. Gdy ceny paliw nagle będą spadały i osiągnął cenę 5PLN za litr spowoduje, że stacje będą mniej zarabiały? Niewykluczone, że nawet więcej, bo może okazać się, że wyjazd 4-osobowej rodziny do Sopotu będzie ponownie tyle samo kosztował ile kosztuje teraz pociąg.

Jakie jest największe niebezpieczeństwo dla rynku nieruchomości?

Najgorsza sytuacja jest ta, która zwiastuje spadki, czyli brak transakcji. Jest to taka pauza, cisza przed burzą. Rynek jest w stagnacji, którą najczęściej właśnie obniżka cen powoduje ponowny ruch. Taka stagnacja zazwyczaj trwała maksymalnie kilka miesięcy, o czym rozpoczynały się korekty cenowe. Wygląda na to, że od września właśnie jesteśmy w tej pauzie i na szczęście nie jest ona w takiej skali, jakie były dotychczas. Ze względu na koszty kredytu odeszła spora grupa transakcji. Gdy przeanalizujemy to dokładnie to w pierwszej kolejności dotyczy to rynku deweloperskiego. Deweloperzy owszem mają teraz gorszy czas, szczególnie gorzej zlokalizowane osiedla, ale sprzedaż nieruchomości deweloperskich z pomocą biur nieruchomości to był mały procent wszystkich transakcji. Oba rynki są połączone bardzo silnie, ale na ten moment problemy mają głównie deweloperzy, którzy być może także będą szukali pomocy w agencjach nieruchomości.

Jakie są okazje dla rynku nieruchomości?

Ze względu na wojnę oraz bardzo silną, niespotykaną wcześniej migrację ludności okazało się, że jest potrzeba kolejnych mieszkań. Wzrost cen najmu spowodował, że rentowność inwestycyjna znacząco wzrosła. Jest to bardzo silny impuls dla rynku, który najprawdopodobniej z tego powodu nie ma jeszcze silnych spadków. W którą stronę to pójdzie – ciężko powiedzieć, ale potrzeba mieszkania jest bardzo silna a w zasadzie podstawowa i ewentualny kolejny napływ ludności może jeszcze sporo namieszać w prognozach cenowych i trendach.

Jak może zarabiać agent nieruchomości podczas kryzysu?

Kryzys wbrew pozorom to najlepszy czas dla początkujących. Dlaczego? Bo największy konkurent pośrednika nieruchomości – czyli sprzedaż bezpośrednia nie zawsze sobie w trudnych czasach radzi. Ogólnie na każdym rynku jest tak, że gdy jest problem to szuka się pomocy u specjalistów. Gdy prąd idzie w górę to nagle rynek nadzwyczajnie interesuje się pasywnymi źródłami energii, które są na rynku już od wielu lat. Za chwilę będziemy nagminnie poszukiwali psychologów i u nich też będzie żniwo. Podobnie będzie z agentami nieruchomości. Samo zrobienie zdjęć i wrzucenie ich na olx nie będzie gwarantowało transakcji tak jak to było do tej pory. I właśnie ta nadal bardzo liczna grupa może zasilić grono zleceniodawców dla agentów nieruchomości także właśnie początkujących. Do tej pory agenci nieruchomości musieli sami pozyskiwać nieruchomości i niestety doświadczeni mieli ogromną przewagę nad początkującymi. Więc jesteśmy w okresie, w którym początkujący będą mieli zdecydowanie łatwiej niż to było dotychczas.

Jak się przygotować do zawodu pośrednika nieruchomości?

Jak we wszystkim, co jest nowe. Trzeba pochłonąć jak najwięcej praktycznej wiedzy. Im bardziej się przygotujemy, tym łatwiej sobie poradzimy ze zleceniami, które niebawem się pojawią. Pamiętaj, że część zleceń będzie pochodziło od osób, które są zmuszone do sprzedaży mieszkania i może zakupu mniejszego. Nie zawiedź ich. Doceń, że problem spowodował, że masz zlecenia, ale ich nie zawiedź. Ukończenie kilku praktycznych kursów dla agentów nieruchomości powinno być dobrym przygotowaniem do startu w nieruchomościach, ale proszę pamiętać. W tym zawodzie uczymy się całe życie i nie spoczywajmy na laurach.

W jakiej agencji nieruchomości teraz pracować?

Najlepiej w takiej, w której dobrze się poczujesz. Dotyczy to jednakowo charakteru agencji nieruchomości, wielkości czy nawet specjalizacji. Zobacz czy biuro nieruchomości ma świadomość marketingową. Marketing w tych czasach będzie najważniejszym czynnikiem, jaki będzie oczekiwany od biur nieruchomości. Jeśli w czasach hossy działania marketingowe w biurach nieruchomości były zaniedbywane to ciężko zakładać, że teraz nagle będzie kładziony większy nacisk na te czynności. Dodatkowo trudne sytuacje na rynku bardzo łatwo kreują nowe gwiazdy. Osoby, które teraz wejdą w zawód agenta nieruchomości i zaangażują się maksymalnie to w bardzo szybkim czasie będą mogły stać się popularne w branży co generuje bardzo duże ilości poleceń.

Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy