Dla kogo jest, a dla kogo nie jest praca agenta nieruchomości?

Wydawałoby się, że praca agenta nieruchomości jest praktycznie dla każdego, że jest ona prosta, lekka i przyjemna. Jednak to nic bardziej mylnego. Analizując ten zawód od podszewki możemy łatwo stwierdzić, że wcale nie jest tak sielankowo. Okazuje się jednak, że aby ta praca faktycznie była przyjemna i opłacalna, to najważniejszym czynnikiem do osiągnięcia tego jesteś po prostu Ty i Twoja osobowość. Profil idealnego kandydata na pośrednika nieruchomości posiada bardzo sztywne ramy, szczególnie jeśli chodzi o cechy charakteru. Zobacz, czy chodzi o Ciebie!

Jak praca agenta nieruchomości wygląda w rzeczywistości?

Należy chyba zacząć od faktu, że praca agenta nieruchomości nie jest pracą biurową. Jeśli chodzi o pracę zza biurka, często jest to jedynie skromny ułamek codziennych obowiązków. Znaczna większość pracy pośrednika to praca w terenie w nienormowanych godzinach pracy. Praca w terenie wiąże się również z częstymi spotkaniami z klientami oraz często dziesiątkami telefonów. 

Praca agenta to naturalnie praca z ludźmi, więc trzeba być na to odpowiednio przekonanym, przede wszystkim znając jej realia. Oczywiście, klienci są mili i sympatyczni, ale zdarzą Ci się również tacy, podczas współpracy z którymi najchętniej zapadłbyś się pod ziemię. Niezbędne cechy tutaj to głównie opanowanie oraz zdolność pełnej kontroli nad emocjami, w końcu każdy pośrednik chce doprowadzić transakcję do finalizacji. 

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, praca agenta nieruchomości odbywa się w nienormowanym czasie pracy, co dla jednych bywa sporą przeszkodą. Pod ową definicją znajduje się chociażby stała mobilność i dyspozycyjność, ponieważ należy przygotować się na spotkania z klientami zarówno po południu, jak i w weekendy. Ponadto, należy przygotować sobie nieskończone pokłady motywacji i cierpliwości. Celem agenta jest doprowadzenie transakcji do końca, w końcu od tego zależy też Twoje wynagrodzenia na koniec miesiąca.

Jaki powinien być idealny kandydat na agenta nieruchomości?

Jak już pewnie sam zdążyłeś zauważyć, praca agenta nieruchomości to typowa praca z ludźmi i od tego uciec się nie da. Jeśli więc nie widzisz się w pracowaniu z klientami o różnych typach osobowości na codzień, wówczas nie odnajdziesz się w takiej pracy na dłuższą metę. Dlatego tak bardzo kładzie się nacisk na konkretne cechy, które kandydat na to stanowisko powinien posiadać, a nawet wręcz musi. Często to właśnie nasz charakter decyduje o przebiegu i ewentualnym sukcesie transakcji. 

Przechodząc zatem do pożądanych cech charakteru agenta nieruchomości, absolutnie niezbędna jest wysoka kultura osobista, pozytywne podejście do klienta oraz swojego zlecenia w połączeniu z cierpliwością i wyrozumiałością. Dlaczego wyrozumiałość? Pomijając różne typy osobowości naszych klientów, często zdarzają się im spóźnienia, mogą być dość uporczywi a ich decyzję mogą zmieniać się w zaskakująco krótkim czasie. Stąd też należy okazać im zrozumienie, a nawet i wyjść z pomocną dłonią. Wypominanie spóźnień lub braku decyzji raczej nie powróży dobrze na sukces zlecenia. Jeśli masz problem z cierpliwością i wyrozumiałością, może to negatywnie rzutować na relacje z klientami.

Czas na coś, co pokrótce omówiliśmy już wcześniej, czyli dyspozycyjność i mobilność. Czasem agent nieruchomości jest wręcz zobligowany do dotarcia do klienta nawet i po godzinach jego pracy. Nie należy zapominać także o odbieraniu telefonów oraz ekspresowym odpisywaniu na maile. 

Dobry agent nieruchomości musi posiadać doskonałą znajomość rynku oraz dobrze orientować się w swojej okolicy. Należy cały czas doszkalać się, ponieważ branża nieustannie się kształtuje. 

Jak wygląda specyfika pracy?

Należy nastawić się, że nie będzie to tradycyjna praca od 8 do 16, a liczba godzin często uzależniona jest od samej agencji, otrzymywanych przez Ciebie zleceń, czy nawet i sezonu. W większości agencji nieruchomości, wynagrodzenie jest w głównej mierze ukierunkowane na prowizje otrzymywane od danych transakcji, a ich procent również ustalany jest przez pracodawcę. Jeżeli zależy Ci na pracy w konkretnych godzinach oraz odgórnie ustalonym wynagrodzeniu, praca w takim charakterze może niekoniecznie przypaść Ci do gustu.

Agent nieruchomości musi mieć otwarty umysł i stale się rozwijać. Aby utrzymać swoją pozycję, należy zaoferować coś od siebie, czyli chociażby wiedzę i obycie z lokalnym rynkiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy