Sztuczna inteligencja w biurze nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości

Agent nieruchomości to zawód, w którym wiele osób chce pracować.

Niestety bardzo mały procent agentów nieruchomości potrafi przetrwać najtrudniejsze początki.

Są pewne umiejętności, cechy charakteru, które poza wiedzą merytoryczną potrafią pomóc w pierwszym okresie naszej pracy. Tak jak w każdym zawodzie – sukces odnoszą te osoby, które ciężko pracują. W zawodzie agenta nieruchomości talent jest najprawdopodobniej wartością drugorzędną – choć wrodzone umiejętności sprzedażowe zapewne będą bardzo pomocne.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Pamiętaj obsługujemy często dorobek całych rodzin – należy do tego podejść w sposób odpowiedzialny. Jeśli chcesz zacząć pracę w agencji nieruchomości to wybierz taką, która reprezentuje wartości, z którymi zechcesz się utożsamiać.

Praca agenta nieruchomości to ludzie nie nieruchomości

Pomimo, że naszym „towarem” na półkach są nieruchomości to zleceniodawcami i zleceniobiorcami są ludzie. I to właśnie umiejętność współpracy z ludźmi jest tutaj bardzo ważną umiejętnością. Wiele umiejętności oraz cech charakteru wpływa na to czy z kimś się nam dobrze współpracuje czy nie. Jako, że agent nieruchomości to specjalista bardzo istotne jest, aby móc to potwierdzić zasobem wiedzy. Duża część klientów biur nieruchomości właśnie tej wiedzy oczekuje w pierwszej kolejności. Bardzo dobrze, gdy rozpoczyna się pracę w tym zawodzie przynajmniej z podstawowym przygotowaniem. Jest sporo kursów i szkoleń, które przygotowują do pracy w tym zawodzie. Warto wybrać takie w którym prowadzący ma doświadczenie oraz przemawia do nas w sposób zrozumiały. Bo od tego zależy jak dużo oraz jakiej jakości wiedzę otrzymamy.

Praca agenta nieruchomości to słuchanie

Umiejętność słuchania jest bardzo wartościową umiejętnością. Nie jest ona taka oczywista i nie występuje często. Czym lepiej potrafimy kogoś wysłuchać tym trafniejsze będą nasze działania. Aby w sposób skuteczny wysłuchać klienta, trzeba zadawać bardzo trafne pytania. Otrzymując informację w stylu: „Szukam mieszkania 3 pokojowego w dobrej lokalizacji” praktycznie nadal nic nie wiemy. Niestety często się zdarza, że agenci nieruchomości na podstawie tak minimalnych i podstawowych wytycznych zaczynają prace poszukiwawcze. Umiejętność słuchania to w  jakimś sensie zamiana dźwięku na obrazy. Nasi klienci słowami starają się opisać wnętrza mieszkań. Czym bardziej precyzyjnie zwizualizujemy sobie te wnętrza tym trafniejsze oferty przygotujemy. A właśnie o to w tym zawodzie też chodzi, aby dostarczać tego o co klient prosi.

Praca agenta nieruchomości to konsekwencja

Bardzo ważna umiejętność. Najprawdopodobniej od tej cechy najczęściej zależy czy początkujący agent nieruchomości przetrwa w tym zawodzie na dłużej. Młodzi ludzie w obecnych czasach bardzo szybko się nudzą i tak samo szybko oczekują efektów. Zawód agenta nieruchomości jeszcze kilka lat temu wymagał ukończenia studiów, odbycia praktyk oraz zdania egzaminu. Całość potrafiła trwać kilka lat. I to właśnie była naturalna selekcja osób konsekwentnych i zaangażowanych wobec tych, którzy szybko oczekują fajerwerków. Aktualnie nie ma obowiązku kończenia takich studiów, ale oczekiwania rynku są coraz większe. Warto sobie podzielić codzienną pracę w agencji nieruchomości na poszczególne etapy/procesy. I te z którymi mamy najwięcej problemów rozwijajmy. Efekty na pewno przyjdą. Jeśli słabo wykonujesz zimne telefony to wykonuj ich jak najwięcej, jeśli nie masz skutecznych prezentacji nieruchomości to tej czynności poświęć jak najwięcej czasu, aż dojdziesz do perfekcji.

Pamiętaj, aby być sobą. Nie potrzeby udawać kogoś kim nie jesteś. Czasami osoby początkujące szukają w branży liderów i chcą ich naśladować. Bo skoro tak postępuje ktoś komu wyszło to i ja tak będę robił. Niestety to tak nie działa. Czynności, które wykonuje lider jak najbardziej warto naśladować, ale nie sposób bycia – ta cecha osobowości powinna być nasza. Często jej nie doceniamy. Proszę mi uwierzyć Ci liderzy też kiedyś byli początkujący i też nie wiedzieli czy są fajni, skuteczni itd.

Agent nieruchomości to kultura osobista

Z tą kulturą osobistą niestety bardzo różnie bywa. Mamy bardzo różne kanony kultury osobistej i ciężko powiedzieć, które zachowania są najistotniejsze. Na pewno punktualność w tych czasach jest wysoko cenioną walutą i tak jak niektórzy mają ją prawie wrodzoną tak inni muszą nad tym cały czas pracować. Bycie grzecznym w rozmowach i kontaktach z ludźmi. To zapewne także pożądana umiejętność. Klienci potrafią często wyprowadzać nas z równowagi. Wkradają się wtedy emocje i pod wpływem impulsu potrafimy powiedzieć coś niemiłego działając we własnej obronie. Bardzo takie zachowanie negatywnie wpływa na wizerunek. Często pojawiają się zażalenia właśnie na takie zachowania agentów nieruchomości. Kultura organizacji często idzie z góry. Są agencje, które nie przywiązują do tego uwagi a są też takie, które są na tym punkcie bardzo przewrażliwione. Wybierając agencję nieruchomości w której będziemy pracować – zwracajmy na to uwagę.

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy