Jak zostać agentem nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości w 2024 roku

Planujesz zacząć pracę jako pośrednik nieruchomości? Zapoznaj się z tym wpisem. Być może niektóre informacje pomogą Tobie podjąć skuteczne decyzje a co najwazniejsze – osiągnąć w przyszłości zawodowy sukces.

Zawód agenta nieruchomości z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wszystko wygląda na to, że trend nadal się utrzyma a być może krzywa wzrostu będzie jeszcze bardziej dynamiczna. Wynika to jednakowo z dynamiki, jaka występuje na rynku nieruchomości jak i coraz większej popularności tego zawodu w mediach.

 

Czym zajmuje się agent nieruchomości

 

Agent nieruchomości zajmuje się kojarzeniem stron – potocznie nazywając kupujących ze sprzedającymi. I w zależności od tego, dla której strony pracuje koncentruje się na odpowiednich czynnościach. Gdy reprezentujemy sprzedających to pod względem prawnym sprawdzamy dokumentację nieruchomości i jeśli jest taka potrzeba pomagamy w rozwiązaniu problemów bądź uzupełniamy braki. Jeśli chodzi o samą nieruchomość to staramy się ją przygotować w taki sposób, aby była jak najkorzystniejsza dla  potencjalnych nabywców zarówno na etapie przeglądania oferty w internecie jak i podczas prezentacji na żywo.

Gdy pracujemy na rzecz poszukujących – to w tym przypadku kolejność jest trochę odwrotna. Najpierw szukamy nieruchomości, które wpisują się w podstawowe wytyczne kupujących i w przypadku finalnego zainteresowania sprawdzamy dokumentację tak, aby nasz klient bezpiecznie nabył nieruchomość. To tak w skrócie. Bo czynności w obu przypadkach doświadczeni i najbardziej poszukiwani agenci nieruchomości wykonują zdecydowanie więcej – być może właśnie z tego powodu są poszukiwani.

 

Agent nieruchomości – jak zacząć?

 

W pierwszej kolejności tak jak w każdej dziedzinie życia oraz kariery zawodowej należy nauczyć się wykonywać pewne czynności. Czym lepiej i z lepszego źródła otrzymamy tę wiedzę tym będziemy lepsi. W obecnych czasach w każdym zawodzie najlepsi zarabiają najwięcej, więc powinna to być wystarczająca motywacja do tego, aby przyłożyć się do nauki. O ile wiedze teoretyczną można nabywać od teoretyków np na studiach z książek czy nawet ustaw, o tyle know how pracy agenta nieruchomości najlepiej brać od praktyków czynnych zawodowo. Nikt kto nie przeżył porażek na własnej skórze, kto nie próbował wielu rozwiązań nie wie, dlaczego jedno działa a drugie działa słabiej lub nie działa wcale. Teoretycy uczący praktyki najczęściej kierują się zasadą, że tak mi się wydaje. Czasami oczywiście może to zadziałać, ale to my będziemy w tym przypadku musieli to na sobie testować. Pamiętajmy, że dobrej jakości wiedza kosztuje i powinna kosztować – szczególnie jeśli otrzymujemy skondensowaną porcję wynikającą z kilkunastu lat pracy. Jeśli przyjmiemy wariant, że zatrudnimy się w biurze i niech oni nas uczą to popełniamy bardzo duży błąd. Po pierwsze. Stracimy na tym finansowo. Zamiast od razu zacząć pracę i po miesiącu zarobić kilkanaście tysięcy złotych z pierwszej prowizji to my po miesiącu dopiero będziemy być może wstępnie przyuczeni jest to nieopłacalne. Druga strata polega na tym, że będziemy skoncentrowani na tym, aby szukać biura nieruchomości, które będzie zainteresowane tym, aby nas przyuczyć zamiast tego, które ma renomę, dzięki czemu dość łatwo pozyskamy nieruchomości do własnego portfela oraz klientów.

 

Jak zostać agentem nieruchomości

 

Jak się przygotować strategicznie do pracy w biurze nieruchomości

 

Jeśli dopiero planujesz rozpocząć pracę jako agent nieruchomości to praktycznie pierwszą czynnością zawodową będzie pozyskanie nieruchomości do swojego portfela. Zakładając, że będziesz już po kursach oraz szkoleniach dzięki czemu nie będzie to dla Ciebie czymś nieznanym lub nierealnym to pamiętaj. Nikt poza Tobą oraz bliskimi nie wie, że jesteś dobrym agentem nieruchomości. Możliwe, że mało kto będzie wiedział, że w ogóle pracujesz jako pośrednik nieruchomości. To w Twoim interesie jest, aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało. Dlatego od samego początku warto być świadomym, aby budować marketing agenta nieruchomości. Nie ma lepszego połączenia niż marka biura nieruchomości oraz marka agenta nieruchomości. O ile na początku debiutantom bardzo pomaga marketing agencji nieruchomości tak przy dłuższej pracy trzeba także pomyśleć o swoim marketingu. Klienci lubią wiedzieć z kim się spotkają i czego mogą oczekiwać.

 

Jakie biuro nieruchomości wybrać?

 

To jest bardzo ważne. Agenci nieruchomości, którzy rezygnują z tego zawodu robią to w 50% z powodu wybrania złej agencji a drugie 50% z powodu braku wiedzy oraz zbyt małego zaangażowania w pracę. Oczywiście w obu przypadkach oficjalnym powodem jest brak wyników, ale one właśnie z tych czynników wynikają. Jeśli nie mamy doświadczenia, ale możemy w CV wpisać, że ukończyliśmy szkolenia to oprócz wiedzy, która jest w nich najważniejsza dajemy wyraźny sygnał do działu rekrutacji, że warto dać nam szansę. To bardzo mocno zwiększa nasze szanse rekrutacyjne i daje w większym stopniu możliwość decydowania, w jakim biurze nieruchomości chcemy pracować, a nie jakie biuro nas zechce.

Wybierając biuro nie znając rynku najlepiej wybrać takie, któremu sami byśmy chcieli powierzyć sprzedaż swojej nieruchomości. Sprawdźmy estetykę firmy, sprawdźmy, czy prowadzi jakieś mniej popularne kanały social media – może LinkedIn? Może firma prowadzi bloga? Jeśli chcemy pracować jako agent nieruchomości z prawdziwego zdarzenia to wybierzmy takie biuro nieruchomości, które posiada tylko oferty na wyłączność. Wtedy jest duża szansa na to, że zaangażowanie w pracy nad ofertą będzie zdecydowanie wyższe, a to właśnie ta praca jest najbardziej lubiana przez pośredników i daje najwięcej satysfakcji zawodowej. Można oczywiście także zapytać znajomych jeśli już mamy w tej branży. Sprawdźmy jakiego rodzaju opinie przeważają na temat biura nieruchomości. Są także opinie o pracodawcach np portal gowork itp.

 

Jak osiągnąć sukces w zawodzie agenta nieruchomości?

 

W tym zawodzie talent to około 20% wartości. Pozostałe czynniki to wiedza oraz konsekwencja. Szczególnie agenci przed 30 rokiem życia zbyt mało uwagi przykładają wiedzy i ciężkiej pracy. Zakładają, że talent oraz pomysłowość dadzą im przewagę. Niestety tak nie jest. Nieprzypadkowo się mówi, że wiedza w siebie jest najlepszą inwestycją. Tak samo w sporcie. Często słyszymy, że ktoś miał olbrzymi talent, ale go nie wykorzystał – bo ciężko nie pracował. Na rynku można spotkać wielu agentów nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli im się udało Tobie też może. Tylko nie na skróty. Powoli. Z pokorą i maksymalnym zaangażowaniem. Zawód ten jest z roku na rok coraz bardziej popularny i na pewno Ci, którzy zaczną szybciej będą mieli większą łatwość w przebiciu się i osiągnięciu sukcesu.

Powodzenia!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy