Agent nieruchomości praca dodatkowa

Agent nieruchomości jako praca dodatkowa

Praca dodatkowa jako agent nieruchomości czy to ma sens?

Pośrednik nieruchomości to taki zawód, który ma bardzo łatwo barierę wejścia. Od wielu lat nie jest tutaj wymagana licencja. We wcześniejszych latach zdobycie jej trzeba było poprzedzić ukończeniem dodatkowych studiów kierunkowych, odbyciem praktyki i na końcu był bardzo trudny egzamin, który zdawany był przez mniej niż 30% kandydatów. Łącznie trzeba było zaangażować około 2 lat i niezłą sumę pieniędzy. Ten czynnik powodował, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na to, aby pracować w tym zawodzie.

Aktualnie wszystkie wymogi edukacyjne zostały zniesione i praktycznie każdy, kto ma wykupioną polisę może od pierwszego dnia pracy zarabiać w agencji nieruchomości. Jest jeszcze wymóg o niekaralności, ale nie jest on w pełni sprecyzowany i weryfikowany. I właśnie ta łatwość wejścia w zawód agenta nieruchomości sprawia, że staje się on bardzo popularny.

Ogromnym atutem zawodu agenta nieruchomości jest to, że pomimo braku barier wejścia do zawodu można w dość szybki czasie zarabiać atrakcyjne wynagrodzenie, które w zawodach etatowych występują sporadycznie i to na najwyższych szczeblach firmowych. O zarobkach agenta nieruchomości można przeczytać więcej w tym wpisie. Ile zarabia agent nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli coś jest łatwe i w teorii bardzo korzystne to zachęca coraz większą ilość i tak jest właśnie w przypadku agenta nieruchomości. Im będzie większa konkurencja, tym bardziej trzeba się postarać, ale dobra wiadomość jest taka, że wszystko jest w Twoich rękach!

Żyjemy w czasach konsumpcyjnych, gdzie wszyscy chcą mieć bardzo dużo w bardzo krótkim czasie często niestety nie dając od siebie więcej niż podpowiada nam nasza własna strefa komfortu.

Czy zawód agenta nieruchomości to odpowiednie zajęcie jako praca dodatkowa?

Odpowiedź jest klasyczna: to zależy. Pracę dodatkową wykonujemy najczęściej pod wpływem impulsu sytuacyjnego. Często takim impulsem jest chęć zwiększenia miesięcznych dochodów. Innym motywatorem może być chęć sprawdzenia się w nowym zawodzie, zanim w pełni się jemu poświęcimy. Oba przypadki są w pełni zrozumiałe i uzasadnione. Pamiętajmy jednak, że będąc pośrednikiem nieruchomości będziemy pomagali sprzedawać bardzo drogie dobra, często największe majątki rodzin. Klientom będzie bardzo zależało na naszym zaangażowaniu. Pamiętaj o tym mając na uwadze, że poświęcasz mniej czasu niż etatowi agenci nieruchomości.

Praca dodatkowa jako agent nieruchomości

Jak się przygotować do pracy w biurze nieruchomości, aby odnieść sukces?

No właśnie. Zacznij od przygotowania się. To, że zawód formalnie nie wymaga przygotowania nie znaczy, że rynek tego nie oczekuje i nie weryfikuje. Największym błędem, który praktycznie przekreśla nasze szanse na odniesienie sukcesu jest start w nieruchomościach bez żadnego przygotowania. Potencjalni kandydaci czasami są przekonani, że agencja nieruchomości mnie wszystkiego nauczy. Należy pamiętać, że biuro nieruchomości to przedsiębiorstwo zorientowane na zarabianie, a nie na edukowanie. Doszkolenie jak najbardziej w wielu zorganizowanych biurach występuje, ale nie uczenie podstaw. Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, gdzie dostęp do wiedzy jest coraz łatwiejszy a przez to tańszy. Ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto chce się swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić. Warto przed rozpoczęciem pracy w biurze nieruchomości przejść kilka szkoleń czy kursów. Szkolenia online mają to do siebie, że są bardzo wygodne. Nie musimy tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Możemy się uczyć także w dogodnych dla nas godzinach, a nie w narzuconych przez organizatora. Im więcej nauczymy się przed podjęciem pracy, tym szybciej w samej pracy zaczniemy zarabiać. Będzie to też okazja, aby odskoczyć tym, którzy dopiero w pracy zaczynają się uczyć a każda taka osoba jest jednak w jakimś stopniu naszym konkurentem.

W jakim biurze nieruchomości pracować?

Nie znając dobrze rynku nieruchomości ciężko podjąć trafną decyzję. Nie ma tutaj też jednej odpowiedzi. Zobacz, jakie są polecane agencje nieruchomości na Twoim rynku. Zobacz jak wyglądają jej działania marketingowe. Czy są dostępne na kanałach social media? Może mają kanał youtube, na którym prezentują swoje nieruchomości w formie wideo? Może prowadza bloga firmowego o nieruchomościach, w którym dzielą się wiedzą. To świetne miejsce, w którym firma może pokazać, że ma wiedzę i nie koncentruje się tylko na sprzedaży. Blogi w branży nieruchomości prowadzone są nielicznie, bo są czasochłonne, ale to właśnie pokazuje, że biuro nieruchomości ma jakąś strategię oraz zaangażowanie. Marketing w czasach nadchodzącego kryzysu będzie najprawdopodobniej najsilniejszą walutą świadczącą o konkurencyjności. Ci, którzy dopiero wtedy będą się za to zabierać mogą sporo stracić, a jeśli Twoje biuro traci to tracisz także Ty.

Kolejnym czynnikiem jest wielkość agencji nieruchomości. Czym większe to może wydawać się lepsze. Wielkość raczej nie świadczy tutaj o jakości. Ogólnie im większe biuro nieruchomości tym większa konkurencja w środku i większa walka o nieruchomość. Wielkość zmusza także do wprowadzania pewnych procesów, które naturalnie ograniczają spontaniczność. Zastanów się, która agencja nieruchomości pod tym względem będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia. Swego czasu popularne były biura nieruchomości specjalizujące się w drogich nieruchomościach. Kto by nie chciał sprzedawać apartamentów wartych miliony. Pamiętaj jednak o tym, że takie nieruchomości sprzedają się rzadziej od tych bardziej popularnych, bo naturalnie jest ich mniej. Pamiętaj też, że to są często kolejne nieruchomości właścicieli więc często kupują i sprzedają oni bo chcą, a nie muszą. Zazwyczaj, gdy robimy coś, bo chcemy mamy wobec tego dużo większe oczekiwania, niż gdy musimy. Może się okazać, że agent nieruchomości pracujący w opcji pracy dodatkowej nie będzie w stanie przekonać właśnie do takiej nieruchomości. Czy Ty idąc na swoje wesele skorzystasz z fryzjera, który strzeże ludzi w formie dodatkowej? Zapewne nie. Ale, gdy był covid i byliśmy pozamykani to taki fryzjer dla codziennego podstrzyżenia już był brany pod uwagę. Podobnie jest właśnie w przypadku nieruchomości oraz innych usług.

Jak zacząć pracę jako agent nieruchomości w biurze nieruchomości

Gdy już sprawdzisz rynek i wybierzesz taką agencję, która Tobie najbardziej odpowiada to po prostu skontaktuj się z nią. Napisz coś o sobie i w 2 zdaniach uzasadnij, dlaczego to ta firma. Managerowie zdecydowanie wolą spotkać się z kandydatem, który sprawdził wcześniej biuro nieruchomości. Jest to wyraźny sygnał, że potencjalny agent nieruchomości nie chce przyjść na próbę, tylko jest to przemyślany oraz przeanalizowany wybór. Problemem w dobrych biurach nieruchomości jest to, że nie są w stanie zatrudnić każdego agenta bez doświadczenia. Mogą sobie pozwolić na to, aby współpracować z pośrednikami nieruchomości, którzy już takie doświadczenie mają. Co w takim przypadku zrobić? To o czym pisałem wcześniej. Pokazać nasze zaangażowanie. Przejść kilka kursów i napisać o tym w CV. To pokazuje, że zaangażowaliśmy już swój czas możliwe, że też jakieś pieniądze, ale to jest właśnie nasza najsilniejsza waluta. Zaangażowanie. Jest to najlepsza różnica, którą można zrobić na tle pozostałych konkurentów bez doświadczenia. Dodatkowo mamy także ogromną porcję wiedzy – która zdecydowanie przybliża nas do zarabiania a przecież po to chcemy zostać agentem nieruchomości.

Praca dodatkowa w biurze nieruchomości

Czy to dobry czas, aby zostać agentem nieruchomości?

Zdecydowanie tak. Aktualnie zbliża się chwilowa recesja gospodarcza. Rynek nieruchomości także to dotknie, ale to jest właśnie dobra informacja. Gdy była hossa to każdy właściciel nieruchomości robił zdjęcia mieszkania publikował to na olx i miał od razu chętnych. Po co mu było płacić agentowi nieruchomości? Teraz sprzedać będzie trudniej i biura nieruchomości, które potrafią to robić będą miały coraz więcej zleceń. To jest jak z lekarzem. Jak jesteśmy lekko przeziębieni to nie odwiedzamy lekarza, jemy czosnek, popijamy miodem, wskakujemy do łóżka i po dwóch dniach jest po kłopocie, ale jak złapie nas angina to od razu idziemy do lekarza, aby jak najszybciej specjalista nam w czymś pomógł. To, że gospodarka zwolni nie oznacza, że ludzie nie będą kupowali i sprzedawali mieszkań. Ludzie się przeprowadzają w poszukiwaniu nowej pracy, żenią, rozwodzą, umierają … Każdy z tych procesów bardzo ściśle związany jest ze zbyciem bądź zakupem nieruchomości, ale o więcej o tym napiszę w osobnym wpisie.

Powodzenia!

Jedna odpowiedź

  1. Oskar pisze:

    Przydatny artykuł! Właśnie zaczynam edukować się w tym jak zostać agentem nieruchomości i nie ukrywam, że bardzo zainteresowała mnie ta branża – ciekawe czy podołam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly

Scroll to Top
blank

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs