Praca agenta nieruchomości staje się z roku na rok coraz bardziej pożądanym zawodem, tym bardziej, że jest on dużo prostszy w osiągnięciu. W 2014 roku został zniesiony obowiązek wyrabiania specjalnej licencji pośrednika nieruchomości, dlatego zawód ten stał się dużo bardziej osiągalny i przystępny w przyuczeniu. Popularność pracy agenta rośnie między innymi przez jej sam charakter oraz stale rosnące możliwości zarobkowe. Przeanalizujmy wspólnie, jak można dziś takim pośrednikiem nieruchomości zostać.
Jakie kwalifikacje należy zdobyć, aby móc pracować w charakterze pośrednika nieruchomości?
Mimo, że od 2014 roku nie jest już wymagana specjalna licencja uprawniająca do zawodu, ani też wykształcenie po studiach kierunkowych, to wcale nie znaczy, że pracę można zdobyć ot tak. Wielu pracodawców wybiera jednak osoby wykształcone lub takie, które mają ukończone kursy na pośrednika nieruchomości. Przed rozpoczęciem warto jednak doedukować się w temacie, zapoznać się z panującymi normami i trendami wewnątrz branży.
Deregulacja usług ustanowiona przez specjalne ustawy wpłynęła na znaczny wzrost zainteresowania tym zawodem, ponieważ niemal każdy może teraz do niego aplikować i wejść w świat obrotu nieruchomościami. Należy jednak pamiętać, że nadal nie jest to zawód dla każdego, a nawet istnieje dość ściśle określony zestaw cech, które powinien posiadać idealny kandydat na pośrednika nieruchomości. Karierę tą można uznać za dość specyficzną. Pomijając już wymaganą osobowość, dochodzi nam również nietypowa charakterystyka pracy, w postaci chociażby nienormowanego czasu pracy. Naturalnie, dla niektórych dzień z życia agenta nieruchomości może okazać się idealnym trybem pracy.
Aby być naprawdę dobrym i wykwalifikowanym agentem nie należy zapominać o pozyskiwaniu wiedzy z wielu dziedzin, które związane są bezpośrednio w branżą nieruchomości, a jest to chociażby marketing lub zagadnienia kariery dekoratora wnętrz. Powinno się również możliwie jak najbardziej swobodnie poruszać się w zakresie regulacji prawnych związanych z obrotem nieruchomościami.
Jakie studia należy skończyć, aby zostać agentem nieruchomości?
Mimo, że studia kierunkowe wcale nie są już wymaganym aspektem w rekrutacji w branży, jednak nadal są one mile widziane i w znacznym stopniu mogą pomóc podczas wejścia w świat nieruchomości. Dobrym punktem wyjścia dla przyszłych pretendentów na to stanowisko są kierunki takie jak przede wszystkim prawo, budownictwo oraz ekonomia. Ponadto, dobrego agenta nieruchomości wykreują również absolwenci kierunków marketingowych i public relations, czyli chociażby socjologia i komunikacja wizerunkowa.
Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję już na starcie, warto wziąć pod uwagę studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami. Będzie to naprawdę solidna podstawa do zatrudnienia w dobrej agencji.
Jeśli jednak niekoniecznie chcesz robić takie studia, możesz skorzystać z równie wartościowych kursów na agenta nieruchomości. Plusem tego rodzaju kursów jest nauka oraz praktyka ściśle związana z zawodem, bez zbędnych dodatków. Dodatkowo, jeśli pracujesz już w agencji nieruchomości, powinieneś wiedzieć, że większość z nich oferuje również wewnętrzne kursy na pośrednika, z których naprawdę warto skorzystać.
Czy warto dołączać do stowarzyszenia?
Poza samą pracą w agencji nieruchomości, istnieje również możliwość dołączenia do stowarzyszenia pośredników. Często z ust profesjonalistów słyszy się, że członkostwo w takiej organizacji branżowej może przynieść agentowi wiele korzyści. Biorąc pod uwagę chociażby Polską Federację Rynku Nieruchomości można zauważyć, że daje ona nie tylko doskonałą okazję do podniesienia i szlifowania swoich kwalifikacji, ale i również do stałego podnoszenia swoich umiejętności.
Stowarzyszenie agentów nieruchomości i członkostwo w nim daje również niezwykle pomocną furtkę w postaci poszerzenia swoich kontaktów i nawiązania przydatnych znajomości. Skorzystanie z tego rodzaju dobrodziejstw członkostwa to idealny element bazowy dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę w branży.