pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi od agentów nieruchomości

Pytania i odpowiedzi od agentów nieruchomości

Na wielu kanałach otrzymuję od was w prywatnej wiadomości sporo pytań. Widzę, że niektóre pytania się dość często powtarzają, więc stwierdziłem, że może odpowiem na nie tutaj, bo naprawdę są takie grupy pytań, które są dość powtarzalne z różnych miejsc. Oczywiście zawsze się staram na każde odpowiedzieć prędzej czy trochę później, jeśli nie mam czasu, natomiast od tego teraz tutaj zacznę.

 

Piszę w tym roku maturę i czy warto iść na studia związane z nieruchomościami, bo chcę zostać agentką nieruchomości?

 

Wbrew pozorom, to jest trudne pytanie, od razu powiem, bo ja skończyłem takie studia, i to w zasadzie dwa kierunki związane z nieruchomościami, i uważam, że to była strata czasu. Wiedzę, której tam nabyłem, wykorzystuję, natomiast czas, ile te studia trwały, uważam, że można było to zrobić dużo szybciej. I uważam, że mi wystarczyłoby 20% tej wiedzy studenckiej, której tam nabyłem, żeby funkcjonować jako agent nieruchomości w taki sposób, w jaki funkcjonuję teraz. Więc ciężko mi tutaj powiedzieć, na pewno tam była czysta teoria, bardzo rzadko na studiach wykładają aktywni agenci nieruchomości, czy aktywni właściciele biur agencji. To nadal mamy taki system, szczególnie w tych państwowych uczelniach, że jednak trzeba mieć jakieś tam przygotowanie, częściowo może pedagogiczne. Trzeba przejść jakąś tam ścieżkę studencką, uczelnianą.

Ja się zdecydowanie więcej nauczyłem od praktyków, po prostu każdego zawodu, którego się uczyłem, albo każdej czynności, którą wykonywałem. Więc tutaj też bym to powiedział, czy w ogóle warto iść na studia? Niestety, ja też jestem przeciwnikiem aktualnego systemu szkolnictwa wyższego, bo uważam, że jest on dość mocno oderwany od praktyki i często nauczanie nie jest dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Ale oczywiście to jest bardzo indywidualna kwestia, każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Może warto zastanowić się nad krótszymi, bardziej praktycznymi kursami, szkoleniami czy studiami podyplomowymi, które mogą pozwolić na szybsze zdobycie potrzebnych kompetencji do pracy jako agent nieruchomości. Warto też zwrócić uwagę na praktyki, staże czy wolontariaty w biurach nieruchomości, które dają możliwość nauki od praktyków, a nie tylko teoretyków.

Kiedy będzie pierwsza transakcja?

 

Czy nowy agent nieruchomości może szybko zrealizować swoją pierwszą transakcję? Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i samodzielne zdobywanie wiedzy przed rozpoczęciem pracy w agencji.

Wielu początkujących agentów nieruchomości decyduje się na ten zawód z powodu zamiłowania do nieruchomości, wspomnień o udanej sprzedaży mieszkania dla rodziny, czy też z innych powodów. Niestety, brak odpowiedniej wiedzy może opóźnić osiągnięcie pierwszego sukcesu zawodowego.

Nowi agenci zwykle zaczynają swoją karierę, zgłaszając się do pracy w agencji nieruchomości, mając nadzieję, że agencja ich wszystkiego nauczy. Ważne jest jednak zrozumienie, że agencje są zorientowane na zysk, a nie na edukację. Choć niektóre agencje mogą zainwestować czas i wysiłek w szkolenie nowych pracowników, ostatecznie to samodzielne zdobywanie wiedzy przed rozpoczęciem pracy może przyspieszyć osiągnięcie pierwszych sukcesów.

W dużych miastach zaangażowany i świadomy nowicjusz powinien być w stanie zrealizować swoją pierwszą sprzedaż w ciągu 3 miesięcy, a wynajem nawet w pierwszym miesiącu. Warto pamiętać, że rynek wynajmu może być zmienny, z okresami wzrostu i spadku.

Jak więc przyśpieszyć osiągnięcie pierwszej transakcji jako nowy agent nieruchomości? Kluczem jest zaangażowanie i samodzielne uczenie się. Wykorzystaj dostępne materiały edukacyjne, aby zdobyć wiedzę przed rozpoczęciem pracy w agencji. Proces adaptacji do praktyk i zasad danej agencji będzie wówczas trwał zaledwie kilka dni, a ty szybciej zaczniesz zarabiać.

Podsumowując, nowi agenci nieruchomości powinni skupić się na samodzielnym zdobywaniu wiedzy i zaangażowaniu, aby skrócić czas na pierwszą transakcję i szybciej rozpocząć efektywną pracę w wybranej agencji.

Czy lepiej iść do biura nieruchomości, czy zakładać swoje?

 

Jeśli masz ogólną potrzebę tworzenia firmy, prowadzenia jej i brania odpowiedzialności, nawet jeśli to będzie jednoosobowa firma, to warto spróbować. Jednak pamiętaj, że prowadzenie własnej firmy to ciężka praca, a bycie agentem nieruchomości i prowadzenie firmy to dwie różne rzeczy. Warto zdobyć doświadczenie w branży i nauczyć się prowadzenia firmy zanim zdecydujesz się na własną agencję.

Jeśli masz problem z zimnymi telefonami, być może mówisz nieodpowiednie słowa lub używasz złych zwrotów. Istnieją kursy, które uczą, jak poprawić umiejętności prowadzenia rozmów telefonicznych, jak mówić, aby zaciekawić rozmówcę.

Jeśli mieszkasz w Londynie i planujesz wrócić do Polski, warto zastanowić się nad miastem, w którym chciałbyś pracować jako agent nieruchomości. W większych miastach rynek jest bardziej konkurencyjny, ale możliwości są większe. W mniejszych miastach ludzie mogą bardziej zwracać uwagę na niższą cenę usług. W dużym mieście, jak Warszawa, ludzie coraz bardziej doceniają profesjonalizm agentów nieruchomości.

Ostatecznie, decyzja należy do Ciebie. Jeśli wybierzesz większe miasto, będziesz musiał poznać lokalne dzielnice i nauczyć się o klimacie i otoczeniu, aby być skutecznym agentem. Jeśli jesteś dobrym sprzedawcą, możesz poradzić sobie w różnych miejscach, ale warto zastanowić się, gdzie będzie Ci się najlepiej pracować.

 

Pracuję od 20 lat na etacie w korporacji. Chcę to rzucić i zostać agentem nieruchomości

Pracując od 20 lat w korporacji, można zrozumieć pragnienie zmiany i zainteresowanie karierą jako agent nieruchomości. Jednak obawy o płynność finansową są uzasadnione. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad tym, jak przystosować się do nowej rzeczywistości.

  1. Porównanie korporacji i pracy jako agent nieruchomości

Korporacje często zapewniają różne benefity, takie jak owocowe czwartki czy karty MultiSport, które sprawiają, że praca tam jest wygodna. W korporacji, pomimo stresu i nacisków, otrzymujesz pewne poczucie bezpieczeństwa finansowego. Przejście na pozycję agenta nieruchomości wiąże się z większą niepewnością dochodów, ponieważ wynagrodzenie zwykle zależy od prowizji.

  1. Przygotowanie się do zmiany

Zastanów się, czy jesteś gotowa na taką zmianę. Przeprowadź prosty test, który pomoże Ci ocenić swoją konsekwencję. Przez 21 dni rób codziennie 10 przysiadów. Jeśli uda Ci się wykonać to zadanie bez opuszczenia ani jednego dnia, może to być dowód na to, że jesteś zdeterminowana i konsekwentna. Te cechy są kluczowe w pracy jako agent nieruchomości, gdzie sukces zależy od samodyscypliny.

  1. Ocena ryzyka i bezpieczeństwa

Pamiętaj, że praca w korporacji także nie jest całkowicie bezpieczna. W każdej chwili można stracić pracę z powodu redukcji etatów czy automatyzacji stanowisk. Warto zastanowić się, czy ryzyko związane z byciem agentem nieruchomości jest dla Ciebie akceptowalne.

Podsumowując, decyzja o przejściu z korporacji do branży nieruchomości zależy od indywidualnych preferencji i gotowości na zmianę. Warto zastanowić się nad swoją konsekwencją, determinacją oraz zaakceptowaniem ryzyka finansowego. Jeśli jesteś gotowa na tę zmianę, może to być właściwy krok w Twojej karierze zawodowej.

 

Czy zawód agenta nieruchomości to przyszłościowy kierunek?

 

Uważam, że tak, ale niestety nie w takiej formie, w jakiej funkcjonuje obecnie. Większość agencji nieruchomości ma taki plan działania, na który rynek ich zmusza. To nie jest wina agencji nieruchomości, że dzwonią, że mają klienta, albo biorą od właściciela zdjęcia, albo czasami nawet nie dzwonią i biorą od właściciela zdjęcia. Czasami pojedziemy tylko ze smartfonem, jak zostaliśmy poproszeni, zrobimy zdjęcia i wrzucimy na portale. Cały czas nasza praca polega na namówieniu klienta i na wrzuceniu tego na portal. Co się później będzie działo, czyli odpowiedzialności – bardzo mało, zaangażowania – dość mało, bo jest dużo tych ofert i budżetu marketingowego jest mało.

Sztuczna inteligencja zapewne będzie mocno wypychała takie działania. Naprawdę powstaną takie portale, które pozwolą zrobić skanowanie mieszkania, aplikacja to zrobi, jakiś tam spacer sferyczny od razu, inna aplikacja odpłatna też oczywiście zrobi jakąś tam szybką wycenę. I może się okazać, że my tylko zrobimy zdjęcia, napiszemy podstawowe informacje, wytyczne o nieruchomości, już w ogłoszeniu będzie to perfekcyjnie zaprezentowane. Jeśli tak to pójdzie, a nie wykluczone, naprawdę, że takie portale powstaną, czy aplikacje, no to tutaj rzeczywiście, to działanie, które jest dotychczasowe, czyli wmawianie, że mam klienta, robienie zdjęć, wrzucanie na jakiś portal, często też darmowy, na jakieś grupy, i modlenie się, żeby przyszli klienci, to to będzie naprawdę wymierało.

Myślę, że tego typu praca będzie miała coraz ciężej. Ale jeśli agent nieruchomości będzie specjalistą, naprawdę zaangażowanym, to agenci będą potrzebni, będzie ich mniej, ale uważam, że to będzie bardzo prestiżowy zawód. To może być trochę podobne do sytuacji z piwem 25 lat temu. Ktoś zaczął robić droższe, lepsze piwo i nagle rynek zaczął się zmieniać, ludzie zaczęli być skłonni zapłacić więcej za lepszy produkt.

W przypadku agentów nieruchomości, którzy będą robić to perfekcyjnie, podnosząc wartość, być może naszą walutą będzie oszczędność czasu. Może się okazać, że wszyscy będą dużo zarabiali, i jeśli ktoś będzie musiał się trochę przyuczyć i zaangażować, żeby swój apartament sprzedać, to będzie wolał komuś za to zapłacić. Tak to mniej więcej wygląda na zachodzie, więc ja uważam, że ten zawód jest bardzo przyszłościowy, ale też uważam, że za chwilę może nastąpić wywrócenie do góry nogami tej formy, która nadal jest dominująca, na rzecz formy bardziej profesjonalnej.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuly

Scroll to Top

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy