Rozmowa rekrutacyjna w agencji nieruchomości
Praca w agencji nieruchomości staje się coraz popularniejsza. Ma na to wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest zapewne fakt, że praca w biurze nieruchomości może generować całkiem wysokie przychody co bardzo często jest głównym czynnikiem przy wyborze miejsca pracy. Kolejnym czynnikiem jest znikoma bariera wejścia w nowy zawód. Pomimo dużej styczności z przepisami prawnymi, administracyjnymi czy podatkowymi nie ma ustawowego wymogu posiadania certyfikatów, czy licencji zawodowych. Kolejnym czynnikiem, który dość mocno wpłynął na popularność zawodu agenta nieruchomości jest ocieplenie wizerunku pośrednika nieruchomości, który jeszcze kilka lat temu był bardzo słabo oceniany i tylko osoby mocno przeświadczone o chęci pracy w agencji nieruchomości decydowały się na ten zawód.
Rozmowa rekrutacyjna w agencji nieruchomości – dla kogo
Miałem przyjemność przeprowadzić kilkaset rozmów rekrutacyjnych w agencji nieruchomości. Miałem możliwość poznać bardzo wiele osób z różnym doświadczeniem zawodowym. Czasami do rozmowy kwalifikacyjnej przychodziły osoby z podobnym doświadczeniem w dotychczasowej pracy (przedstawiciel handlowy, sprzedawca deweloperski, fliper) a czasami na rozmowę kwalifikacyjną w agencji nieruchomości przychodziły osoby z całkiem odmiennym doświadczeniem (dziennikarze, modelki, sportowcy, pracownicy urzędowi). Wg mnie najbardziej przydatną umiejętnością w tym zawodzie jest umiejętność nawiązywania kontaktów, otwartość, zdolności sprzedażowe, umiejętność słuchania, praca pod presją czasu i efektu. I właśnie te umiejętności warto sprytnie zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej w agencji nieruchomości. Najskuteczniej będzie w chwili, gdy nie będzie się o tym mówiło wprost. Wiele umiejętności można pokazać mową ciała i sposobem bycia właśnie podczas godzinnej rozmowy kwalifikacyjnej w biurze nieruchomości.
Jak się przygotować do rozmowy o pracę w biurze nieruchomości?
Po pierwsze i najważniejsze. Mając umówiony termin rozmowy kwalifikacyjnej w agencji nieruchomości dowiedz się o tym biurze możliwie wiele. Żyjemy w czasach informacyjnych i nie potrzeba dużego wysiłku, aby dowiedzieć się kilku ciekawostek o firmie. Właśnie takim postępowaniem pokazujemy zaangażowanie i dajmy sygnał, że świadomie wybraliśmy tę konkretną agencję nieruchomości.
Osoby rekrutujące bardzo nie lubią osób, które idą na 20 różnych rozmów na zasadzie castingu.
Te lepsze agencje nieruchomości dość szybko są w stanie poznać takie osoby i w wielu przypadkach nie będą zainteresowane dalszą rekrutacją z nimi. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć wielu informacji o wybranej agencji nieruchomości to zastanów się, czy to biuro jest dla Ciebie. Budowanie wizerunku firmy nie jest czynnością obowiązkową, ale zapewne jest to wartość dodana i pomocna już w samej pracy w biurze nieruchomości.
Stwórz porządne CV – adekwatne do pracy w agencji nieruchomości
Ta sugestia wyda się banalna, ale nadal potrafią być wysyłane życiorysy identyczne do biura nieruchomości, jak i do żabki czy reserved. W agencji nieruchomości będą pod Twoim nazwiskiem mieszkania, czyli często dorobki życia całych rodzin. Te rodziny oczekują, że ich majątkiem zajmie się osoba zaangażowana i co ważniejsze lepsza od nich samych. Rekruterzy zwracają na to uwagę. Dobre zdjęcie i tak samo ubiór na rozmowie to nadal wartość bardzo dodana. Pamiętaj, że mieszkanie w 3 pokojowe w dużym mieście kosztuje tyle, co produkty premium jak Rolex czy Porsche a w takich salonach raczej są osoby eleganckie i dostosowane do oczekiwań klientów.
Jak się przygotować do pracy w tym zawodzie?
Od razu tutaj napiszę. Agencja nieruchomości nie jest agencją szkoleniową tylko agencją nieruchomości. Im lepiej przygotujesz się do pracy w zawodzie agenta nieruchomości, tym większa szansa na sukces oraz na szybszy sukces. A każdy początkujący pośrednik nieruchomości potrzebuje tego sukcesu. Rozmowa kwalifikacyjna w agencji nieruchomości prawie zawsze wypadnie lepiej, gdy osoba rekrutowana będzie przygotowana także zawodowo. Owszem są agencje nieruchomości, które oferują wstępne przeszkolenie, nie mniej jest to często szkolenie wprowadzające bardziej dostosowane do strategii danej agencji pośrednictwa niż do całego funkcjonowania w zawodzie. Jeśli nie masz czasu lub możliwości skończenia studiów kierunkowych to gorąco polecam szkolenia, kursy nieruchomości dla początkujących agentów nieruchomości. Najlepiej prowadzone przez praktyków. Pomimo że taki kurs jest czysto teoretyczny to sam fakt, że prowadzony jest przez osobę z doświadczeniem może zagwarantować różne aspekty, których teoria nie jest świadoma. W Polsce największa konkurencja i najtrudniejszy rynek jest w największych miastach, ale głównie w Warszawie. Dlatego jeśli jest taka możliwość to warto uczyć się od tych, którzy sobie tam radzą.
Rozmowa kwalifikacyjna w biurze nieruchomości – podsumowanie
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w pracy agenta nieruchomości to proponuję dowiedzieć się jak najwięcej o tym zawodzie. Ta wiedza będzie tylko z korzyścią dla Ciebie. Jeśli nadal ten zawód będzie wydawał się interesujący to gorąco namawiam do odbycia szkolenia. Po takiej dawce wiedzy zdecydowanie łatwiej będzie monitorować rynek i wybrać taką agencję, która wizerunkowo odpowiada naszym oczekiwaniom. I właśnie o tej bądź o kilku wytypowanych agencjach dowiedz się jak najwięcej. Właśnie te 2 czynności pokażą najważniejszą walutę, jaką mogą mieć osoby bez doświadczenia bądź z minimalnym doświadczeniem w pracy w agencji nieruchomości. Tą walutą jest zaangażowanie. Rozmowa kwalifikacyjna w agencji nieruchomości prawie zawsze wypadnie zdecydowanie lepiej niż w przypadku osób liczących jedynie na własną przebojowość. Gorąco namawiam do zaangażowania się w proces rekrutacyjny, bo od niego zależy, w jakim biurze nieruchomości będziemy pracować. A od jakości biura nieruchomości mogą zależeć nasze transakcje. Ich ilość czy jakość. Trzymam kciuki za twoją rozmowę kwalifikacyjną w agencji nieruchomości i za liczne sukcesy zawodowe.