Agent nieruchomości prowizja agenta nieruchomości

Od kogo można brać prowizję?

Prowizja pośrednika nieruchomości

Pośrednik nieruchomości przy niektórych analizach słowotwórczych może oznaczać, że jest pośrodku między sprzedającym a kupującym. I kierując się tą interpretacją ma prawo od obu stron pobrać wynagrodzenie.

Rynek zmienił się diametralnie, zaczęło powstawać coraz więcej specjalizacji oraz nowe określenia jak agent nieruchomości, broker nieruchomości, doradca nieruchomości czy nawet sprzedawca nieruchomości. Jednocześnie coraz więcej czynności wchodzi w zakres usług biura nieruchomości. Profesjonalne agencje nieruchomości potrafią przygotować mieszkanie w taki sposób, że zainteresowanie ich nieruchomością wzrasta w sposób istotny. Najczęściej te nakłady zwracają się z nawiązką. Mimo to często uczestnikom rynku przeszkadza wysokość prowizji dla agentów nieruchomości i Ci próbują nadrobić zaległości od drugiej strony transakcji. W takim przypadku powoli może następować konflikt interesów a w przypadku ewentualnych sporów sądowych nawet kłopot.

Wysokość prowizji coraz częściej uzależniana jest od nakładów finansowych oraz pracy jaką trzeba wykonać przy danej nieruchomości, aby doszło do transakcji

Inni czytali także: Rozmowa kwalifikacyjna w biurze nieruchomości

Czy pośrednik nieruchomości może brać prowizję od obu stron?

Najrozsądniejsze jest branie prowizji od tego dla kogo się pracuje. Jeśli chcemy wziąć prowizję od 2 stron transakcji to wykonajmy na ich rzecz pracę, ale w taki sposób, aby nie było to konfliktowe. Nie musimy wcale wykonywać tych samych czynności dla każdej ze stron. Prawdę mówiąc, nawet nie powinniśmy. Sprzedający oczekuje całkiem innej usługi niż Kupujący. I jeśli to rozdzielimy będziemy mogli umiejętnie z tego korzystać. Aktualnie jestem zdania, że etyczniej jest brać ją tylko z jednej strony. Aby to pokryło wszystkie koszty i dało możliwość pełnego zaangażowania ta prowizja powinna być wyższa niż w przypadku pobierania jej z jednej strony. To jest największa trudność do przeskoczenia. I rzeczywiście wielu początkujących agentów nieruchomości nie potrafi sobie z tym poradzić. Także pośrednicy nieruchomości mających inne przyzwyczajenia prowizyjne mogą nie mieć przekonania co do możliwości pracowania na większych prowizjach.

Zobacz także: Jak zostać agentem nieruchomości

Od kogo możesz pobrać prowizję jako agent nieruchomości

Prowizja agenta nieruchomości po wykonaniu usługi

Kiedy pobierać prowizję? Najczęściej występuje forma współpracy, w której prowizję pobiera się po wykonaniu usługi. I ta usługa w zależności od agencji nieruchomości na czym innym polega i w innym momencie jest zrealizowana. Często agent nieruchomości pobranie prowizji ma przesunięte w czasie o czynności, które nie leżą w jego kompetencjach ani kompetencjach biura nieruchomości. Prowizja agenta nieruchomości może być także pobierana z góry. W formie częściowej bądź całkowitej. Swoboda w zawieraniu umów daje możliwość rozliczania się w dowolnym momencie. Niektóre czynności wymagają ogromnego zaangażowania i nie jest niczym złym pobranie z góry wynagrodzenia za ustalone czynności. Sytuacja taka ma coraz częściej miejsce w przypadku poszukiwania nieruchomości na zlecenie. Doświadczeni agenci nieruchomości, którzy nie narzekają na ilość zleceń pobierają już na początku jakąś część prowizji. Mają dzięki temu pewność, że nie będą pracowali za darmo. Daje to możliwość zaangażowania się jeszcze bardziej w wykonywaną pracę. Co często przekłada się na lepsze efekty.

Kiedy agent nieruchomości pobiera prowizję?

W Polsce przyjęło się, że agent nieruchomości pobiera prowizję po sprzedaży bądź zakupie mieszkania. Proszę pamiętać, że pośrednik nieruchomości ani nie sprzedaje nieruchomości, ani jej nie kupuje. Pośredniczy w tych czynnościach, czasami je także nadzoruje, ale samo zawarcie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości jest czynnością, w której agent nieruchomości nie jest stroną. Dlatego nie ma obowiązku uzależniania pobierania prowizji od skuteczności tej umowy. Jeśli pośrednik nieruchomości pracował na zlecenie właściciela i znalazł chętnego nabywcę, którego oferta została zaakceptowana, ale właściciel z jakiegoś powodu nie przystąpił do aktu notarialnego to czy to oznacza, że agent nieruchomości nie wykonał dobrze swojej pracy i prowizja za wykonaną pracę mu się nie należy? Oczywiście zdecydowana większość uczestników rynku nieruchomości potocznie mówi, że agent nieruchomości sprzedaje mieszkanie i automatycznie zakłada, że jest to częścią usługi i że ta czynność dopiero kończy usługę pośrednictwa.

Chcesz zdobyć większą, dogłębną wiedzę o byciu agentem nieruchomości? Sprawdź nasze kursy agenta nieruchomości.

Chcesz porozmawiać na żywo? Odwiedź nas Kursy Nieruchomości

Powiązane artykuly

Scroll to Top
blank

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Otrzymaj dostęp do niepublikowanych treści i zyskaj
10% rabatu na pierwszy kurs

Otrzymaj dostęp do jeszcze większej ilości wiedzy z okazji

Black weeks

mamy promocje

aż do -50%